Bu ilan yayından kaldırılmıştır.

Human Resources Supervisor (Employee Relations)

İstanbul Avrupa Yakası
  • 06.09.2019
  • 50 - 100 Arası Aday Başvurdu
  • 2430 Görüntüleme

Job Description

Job Summary
This person's main responsibility will cover the Payroll Preparation, Timekeeping System and all Govermental Areas.
Assist in monitoring/tracking employee relations issues including resolution and follow-up. Assist and support management and the leadership team with handling and resolving Human Resources issues. Monitor all hiring and recruitment processes for compliance with all local, state, and federal laws and company policies and standards. Inform Human Resources management of issues related to employee relations. Respond to questions, requests, and concerns from employees and management regarding company and Human Resources programs, policies and guidelines. Disseminate information to employees related to employer-employee relations, employee activities, and personnel policies and programs. Review and ensure accurate maintenance of all employee records and files. Assist management in hiring, training, scheduling, evaluating, counseling, disciplining, and motivating and coaching employees. Follow all company and safety and security policies and procedures; report accidents, injuries, and unsafe work conditions to manager. Maintain confidentiality of proprietary information. Develop and maintain positive working relationships with others; support team to reach common goals; listen and respond appropriately to the concerns of other employees.
Create and maintain filing systems. Order and track Human Resources office supplies and forms. Create new employee personnel file. Assist walk-in candidates with application procedures. Maintain space designated for completing applications and ensure it is clean, well maintained, and accessible to individuals with disabilities. Respond to questions, requests, and concerns from employees and management regarding company and Human Resources programs, policies and guidelines. Inform Human Resources management of issues related to employee relations within the division or property. Maintain confidentiality and security of employee and property records, files, and information. Ensure accurate maintenance of all employee records and files. 

Required Skills

  • At least 2-year degree from an accredited university in Business Administration, Human Resources or Hotel and Tourism  Management
  • Minimum 4 years experience in Human Resources, esp. Employee Relations and/or Payroll Preparation or related professional area in an international hotel chain
  • Excellent interpersonal and communication skills
  • Ability to focus attention on details and to handle multiple tasks
  • Result driven, proactive and reliable personality
  • Excellent command of both writen and spoken English; any other language is advantageous
  • No military obligation for male candidates / at least 2 years postponement

Summary Info

Benzer İlanlar

AS/NEXIA TÜRKİYE-AS BAĞIMSIZ DENETİM VE YMM A.Ş.-AS CPA & AUDITING CO.
Tekirdağ Çerkezköy, İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul Avrupa Yakası Silivri
Bugün
Double Tree by Hilton Piyalepaşa
İstanbul Avrupa Yakası
Bugün
ADONİS İSTANBUL TURİZM VE HAVACILIK DIŞ.TİC. LTD.ŞTİ.
İstanbul Avrupa Yakası Şişli
Bugün
Şirket Bilgileri Gizli
İstanbul Avrupa Yakası
09.01.2020
İstanbul Anadolu Yakası, İstanbul Avrupa Yakası
Bugün
SEAMTECH TEKSTİL
İstanbul Avrupa Yakası
Bugün
Şirket Bilgileri Gizli
İstanbul Avrupa Yakası
Bugün
EUROIMMUN Turkey Tıbbi Laboratuar Teşhisleri A.Ş.
İstanbul Avrupa Yakası Kağıthane
Bugün
Şirket Bilgileri Gizli
İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul Avrupa Yakası Şişli
Bugün
İstanbul Avrupa Yakası Eyüp
Bugün
BENZER TÜM İLANLAR

İstanbul Marriott Hotel Şişli

Istanbul Marriott Hotel Sisli, kozmopolit Şişli semtinde, misafirlerine günlerini ulaşım sorunu yaşamadan geçirebilecekleri ve Istanbulun tarihiyle ilgi çeken semtlerinden Kapalıçarşı -Sultahmet’e bir kaç metro durağı mesafesinde. Istanbul Marriott Hotel Sisli,misafirlerine, en son teknolojiyi kullanarak yapacakları etkinliklerde, sosyal organizasyon, düğün resepsiyonlarında, toplantılarda, mükemmel ev sahipliği ilkesiyle en iyi hizmeti sunuyor.

Misafirlerin konforu ve rahatlığı düşünülerek  tasarlanmış, 259 odası ve suitleri,Boğaz ve Haliç’in göz alıcı manzarasıyla konaklama fırsatı sunmaktadır. 32.katta bulunan ‘Executive Lounge’ tüm gün erişimi olan misafirlere özel servis ve imkanlar sunmaktadır.

The Dish Room Restoran Teras  ve My Bar, lüks bir yiyecek ve içecek ayrıcalığı sunarak, misafirlerini çeşitli ve özenle seçilmiş  ülkelerinin lezzetleri ve şefleriyle buluşturuyor.

Yüksek teknolojiyle donatılmış, 8 adet toplantı odası, resepsiyonlar ve sergileriniz için 1.655 m²‘lik özel fuaye alanı ve 1.120 kişi kapasiteli, ihtişamlı balo salonuyla Istanbul Marriot Hotel Sisli konferans, lansman, toplantı gibi özel davetlere ev sahipliği yapıyor.

2.300 m2 büyüklüğünde, modern bir şehir SPA’sı olarak dizayn edilen Health Club & SPA’sı ile hem spor yapma fırsatı sunarken hem de özel cilt bakımları,masajlar, hamam, sauna, aromalı buhar odası, şok duş ve kar çeşmesi ile sağlık ve güzellik dolu saatler geçirme imkanı veriyor.

Firmanın Diğer İlanları
DETAYI GÖSTER
Firmanın Tüm İş İlanları