Bu ilan yayından kaldırılmıştır.

Firmanın diğer ilanları

Bartender
İstanbul Marriott Hotel Şişli
İstanbul Avrupa Yakası
Son 1 Hafta
Mekanik Teknisyeni
İstanbul Marriott Hotel Şişli
İstanbul Avrupa Yakası
Son 1 Ay
SPA Temizlik Görevlisi
İstanbul Marriott Hotel Şişli
İstanbul Avrupa Yakası
Son 1 Ay
Kat Hizmetleri Görevlisi
İstanbul Marriott Hotel Şişli
İstanbul Avrupa Yakası
Son 1 Ay
Banquet Server
İstanbul Marriott Hotel Şişli
İstanbul Avrupa Yakası
Son 1 Ay
Firmanın Tüm İlanları

Groups & Events Sales Executive

İstanbul Avrupa Yakası
  • 20.10.2021
  • 0 - 50
  • 1246 Görüntüleme

Job Description

Handle the Groups & Events quotations,
-Actively upsells each business opportunity to maximize revenue opportunity.
-Generating proposal, writing contract, client correspondences, conducts site inspections.
-Administrative follow up, using sales resources , negotiating skills and creative selling abilities to close on business,
-Develops relationships within community to strengthen and expand customer base for group/catering sales opportunities by sales calls, meetings, telemarketing and etc.
-Responsible for driving customer loyalty by delivering service excellence throughout each customer experience.
-Provides service to our customers in order to grow the account on behalf of Marriott International, across the enterprise.
-Identifies new group/catering business to achieve personal and team revenue goals.
-Understands the overall market - competitors’ strengths and weaknesses, economic trends, supply and demand etc. and knows how to sell against them.
-Closes the best opportunities for property based on market conditions and property needs.
Providing Exceptional Customer Service
-Executes exemplary customer service to drive customer satisfaction and loyalty by assisting the customer and ensuring their satisfaction before and during their program/event.
-Partners with Operations in providing a customer experience that exceeds the customer’s expectations.
-Coordinates and communicates event details both verbally and in writing to the customer and property operations.
-Makes presence known to customer at all times during this process. Acts as liaison between hotel operation departments and customer throughout the event process (pre-event, event, post-event).
-Follows up with customer pre/post-event.
-Gains understanding the property and primary target customer and service expectations; serves the customer by understanding their business, business issues and concerns, to offer better business solutions both prior to, and during the event.
-Adheres to all standards, policies, and procedures.
-Ensures billing accuracy and conducts bill reviews with the clients prior to processing the final bill.
-Uses his/her judgment to integrate current trends in event management and event design.
-Solicits feedback from the property departments to identify areas for improvement to enhance the Event Planner’s experience.
-Builds and strengthens relationships with existing and new customers to enable future bookings.

Required Skills

  • Adaptability- Maintains performance level under pressure or when experiencing changes or challenges in the workplace.
  • Communication - Conveys information and ideas to others in a convincing and engaging manner through a variety of methods.
  • Problem Solving and Decision Making- Identifies and understands issues, problems, and opportunities; obtains and compares information from different sources to draw conclusions, develop and evaluate alternatives and solutions, solve problems, and choose a course of action.
  • Planning and Organizing - Gathers information and resources required to set a plan of action for self and/or others; prioritizes and arranges work requirements to accomplish goals and ensure work is completed.
  • Coworker Relationships- Interacts with others in a way that builds openness, trust, and confidence in the pursuit of organizational goals and lasting relationships.
  • Customer Relationships - Develops and sustains relationships based on an understanding of customer needs and actions consistent with the company’s service standards.
  • Global Mindset - Supports employees and business partners with diverse styles, abilities, motivations, and/or cultural perspectives; utilizes differences to drive innovation, engagement and enhance business results; and ensures employees are given the opportunity to contribute to their full potential.

Summary Info

İstanbul Marriott Hotel Şişli Aydınlatma Metni

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili mevzuat ve yasal düzenlemelerden kaynaklanan faaliyetlerimiz çerçevesinde kişisel verilerinizin işlenmesi, saklanması ve aktarılması ile ilgili veri sahiplerini aydınlatmak amacıyla işbu Kişisel Verilerin İşlenmesi Aydınlatma Metni’ni......
Devamını Oku...

Benzer İlanlar

İstanbul Marriott Hotel Şişli
İstanbul Avrupa Yakası
Son 1 Ay
BENZER TÜM İLANLAR

İstanbul Marriott Hotel Şişli

Istanbul Marriott Hotel Sisli, kozmopolit Şişli semtinde, misafirlerine günlerini ulaşım sorunu yaşamadan geçirebilecekleri ve Istanbulun tarihiyle ilgi çeken semtlerinden Kapalıçarşı -Sultahmet’e bir kaç metro durağı mesafesinde. Istanbul Marriott Hotel Sisli,misafirlerine, en son teknolojiyi kullanarak yapacakları etkinliklerde, sosyal organizasyon, düğün resepsiyonlarında, toplantılarda, mükemmel ev sahipliği ilkesiyle en iyi hizmeti sunuyor.

Misafirlerin konforu ve rahatlığı düşünülerek  tasarlanmış, 259 odası ve suitleri,Boğaz ve Haliç’in göz alıcı manzarasıyla konaklama fırsatı sunmaktadır. 32.katta bulunan ‘Executive Lounge’ tüm gün erişimi olan misafirlere özel servis ve imkanlar sunmaktadır.

The Dish Room Restoran Teras  ve My Bar, lüks bir yiyecek ve içecek ayrıcalığı sunarak, misafirlerini çeşitli ve özenle seçilmiş  ülkelerinin lezzetleri ve şefleriyle buluşturuyor.

Yüksek teknolojiyle donatılmış, 8 adet toplantı odası, resepsiyonlar ve sergileriniz için 1.655 m²‘lik özel fuaye alanı ve 1.120 kişi kapasiteli, ihtişamlı balo salonuyla Istanbul Marriot Hotel Sisli konferans, lansman, toplantı gibi özel davetlere ev sahipliği yapıyor.

2.300 m2 büyüklüğünde, modern bir şehir SPA’sı olarak dizayn edilen Health Club & SPA’sı ile hem spor yapma fırsatı sunarken hem de özel cilt bakımları,masajlar, hamam, sauna, aromalı buhar odası, şok duş ve kar çeşmesi ile sağlık ve güzellik dolu saatler geçirme imkanı veriyor.

Daha Fazla Firmanın Diğer İlanları
Firmanın Tüm İş İlanları