Sana yeni bir iş kazandıracak yenibir CV yenibiris cv
Yenibiris CV Örneği

CV Hazırlama

Cv Örnekleri

Yeni Mezun Özgeçmişi

Uzman Özgeçmişi

İngilizce Özgeçmiş

Boş Özgeçmiş

Europass Özgeçmiş

Yeni Mezun Özgeçmişi

Uzman Özgeçmişi

İngilizce Özgeçmiş

Boş Özgeçmiş

Europass Özgeçmiş

CV Hazırlama Rehberi

CV Hazırlama ve CV Örnekleri – Yenibiriş

CV hazırlama konusunda profesyonel rehber! En iyi CV örnekleriyle ücretsiz ve etkili bir özgeçmiş oluşturun. İş başvurularınız için ideal!

İyi bir CV hazırlamanın çok çeşitli kuralları var. Etkili bir özgeçmişi hazırladıktan sonra dikkat etmeniz gerekenleri bir araya getirdik.

İş başvurularında kullanılan ve eğitim, iş deneyimi, becerileri ve diğer bilgilerinin yer aldığı CV, detaylı ve özenle hazırlanması gereken bir belge. Özgeçmişe, yazılan bilgiler işverenler için potansiyel bir çalışanın niteliklerini ve deneyimlerini değerlendirmenin en kısa yolu olarak çok uzun yıllardır kullanılıyor. Genel olarak Word sayfasında hazırlanan CV için başka yöntemler de var. Ücretsiz olarak oluşturacağınız CV için öncelikle kritik bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

CV'nin en önemli 5 kuralı nedir?

 • CV'nizin güncel olduğundan emin olun.
 • İş yaptığınız sektöre ve başvurduğunuz pozisyona göre uyarlayın.
 • Doğru ve anlaşılır bir dil kullanıldığından emin olun.
 • Kısa ve öz bir özgeçmiş hazırlayın
 • Özellikle iletişim bilgilerinizi doğru ve eksiksiz doldurun.

Hangi teknik detaylara dikkat edilmeli?

 • CV'nizi birden fazla kişiye okuyun ve geri bildirim alın.
 • Hazırladığınız formatı farklı cihazlarda ve boyutlarda görüntüleyin.
 • CV'nizi PDF formatında da kaydedin.

CV Örnekleri

Bir CV örneği oluşturmak için CV maker’lar da kullanabilirsiniz ya da kendiniz boş CV PDF formatlarını kullanabilirsiniz.

CV'nizi hazırlarken kullanabileceğiniz bazı araçlar:

CV oluşturucu web siteleri: CV oluşturucu web siteleri, CV'nizi hızlı ve kolay bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olabilir.

CV şablonları: CV şablonları, CV'nizin profesyonel bir görünüme sahip olmasını sağlar.

CV Hazırlama Rehberi?

Hazırlamaya başladığınız boş CV’nin içerisinde aşağıdaki bilgiler bulunmalıdır.

Kişisel bilgiler: Adınız, soyadınız, iletişim bilgileriniz, doğum tarihiniz, adresiniz ve varsa referans bilgilerinizi bu bölümde anlatın.

Özet veya hedef: Yeteneklerinizi kısa bir şekilde anlattığınız bu bölümde hedeflerinizi ve neleri amaçladığınızı ifade edin.

Eğitim bilgileri: Eğitim geçmişiniz, okullarınızın adı, mezuniyet tarihleri ve aldığınız dereceler bu bölümde yer olsun. En son aldığınız eğitimi en üstte tutmayı unutmayın.

İş deneyimi: Geçmiş iş deneyimlerinize, şirket adlarınıza, pozisyonlarına, çalışma tarihleri ve sorumluluklarınıza bu bölümde yer verin. Bu bölüm, yeteneklerinizi ve deneyimlerinizi vurgulamanız için en önemli alan.

Yetenek ve beceriler: Sahip olduğunuz yetenekleri, dil bilgilerini, bilgisayar programlarını ve diğer becerilerinizi bu bölümde listeleyebilirsiniz.

Ödüller ve başarılar: Elde ettiğiniz ödülleri ve başarıları bu bölümde listeleyin.

CV'nizde becerilerinizi yazarken, aşağıdaki noktalara mutlaka dikkat edin:

 • Becerilerinizi mümkün olduğunca spesifik olarak belirtin. Örneğin, "Microsoft Office" yerine "Word, Excel, PowerPoint" gibi becerilerinizi listeleyin.
 • Becerilerinizin düzeyini belirtin. Örneğin, "İleri düzeyde" veya "Temel düzeyde" gibi ifadeleri kullanın.
 • Becerilerinizin kanıtlarını sağlayın. Örneğin, bir projede veya stajda kullandığınız becerileri belirtin.

CV'nizde becerilere yazılabilecek birkaç öneri:

 • Teknik beceriler: Bilgisayar programlama, yazılım geliştirme, makine öğrenimi gibi beceriler
 • İletişim becerileri: Yazılı ve sözlü iletişim, sunum becerileri gibi beceriler
 • Liderlik becerileri: Ekip yönetimi, zaman yönetimi, problem çözme gibi beceriler
 • Kişisel beceriler: Analitik düşünme, yaratıcı düşünme, adaptasyon gibi beceriler

CV'nizde becerilere ne yazacağınızı belirlerken, başvurduğunuz pozisyonun gerektirdiği becerileri göz önünde bulundurmanız çok önemli. İş ilanını dikkatlice okuyun ve işverenin hangi becerilere sahip bir aday aradığını belirleyin. Bu becerileri özgeçmişinizde vurgulamak, işverenin dikkatini çekmenize ve mülakata çağrılma şansınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Ücretsiz CV Oluşturma Rehberi

CV'de Hakkımda bölümü

Özgeçmişinizde “hakkımda” bölümünde yazacağınız kısa bir açıklama pek çok aday arasından öne çıkmanızı sağlayabilir. Bu bölümde, kendinizi en iyi şekilde tanıtmak ve başvurduğunuz pozisyona uygunluğunuzu vurgulamak için özlü ve etkili bir şekilde bilgi vermeniz gerekir.

Kısa özgeçmiş: Kendinizi kısaca tanıtın ve başvurduğunuz pozisyona olan ilginizi ifade edin.

Beceri ve deneyimler: Beceri ve deneyimler: İşverenin sizinle çalışmaktan en çok keyif alacağı beceri ve deneyimlerinizi vurgulayın.

Hedefler ve ilgi alanları: İşverene veya İnsan Kaynakları uzmanına şirketin kültürüne ve değerlerine uygun olduğunuzu gösterecek hedefleriniz ve ilgi alanlarınız hakkında bilgi verin.

Bunları yazmayın!

Kişisel bilgiler: Adınız, soyadınız, yaşınız, doğum yeriniz, medeni durumunuz gibi kişisel bilgiler hakkımda bölümüne yazılmamalıdır.

Din, dil, siyasi görüş gibi hassas bilgiler: Bu tür bilgiler, işverenin adil bir karar vermesini engelleyebileceğinden hakkımda bölümüne yazılmamalıdır.

Gereksiz bilgiler: Hakkımda bölümü, başvurduğunuz pozisyonla doğrudan ilgili olmayan bilgiler içermemelidir.

Çok sık karıştırılan ve ne yazılacağı konusunda kararsız kalınan bir bölüm olduğundan “Hakkımda” bölümü için birkaç örnek verelim.

Örnek 1

Disiplinli, takım çalışmasına yatkın ve yeniliklere açık bir yazılım mühendisiyim. 5 yıllık iş tecrübemde, çeşitli projelerde yazılım geliştirme ve test gibi görevlerde bulundum.

Beceri ve deneyimler:

**Programlama dilleri: Java, Python, C++

**Veritabanı: MySQL, PostgreSQL

**Test araçları: Selenium, JUnit

**Proje yönetimi: Jira, Trello

Hedefler ve ilgi alanları:

Yeni teknolojileri öğrenmeye ve uygulamaya devam etmek, büyük veri ve yapay zekaalanlarında çalışmak istiyorum.

Örnek 2

İyi iletişim becerileri ve ikna kabiliyeti olan bir pazarlama uzmanıyım. 3 yıllık iş tecrübemde, çeşitli sektörlerde marka bilinirliği ve satış artışı sağlamak için çalıştım.

Beceri ve deneyimler:

**Marka yönetimi

**Sosyal medya pazarlaması

**B2B pazarlama

**İçerik pazarlaması

Hedefler ve ilgi alanları:

Kurumsal pazarlama alanında kariyer yapmak ve kendi şirketimi kurmak istiyorum.

CV fotoğrafı nasıl olmalı?

Bir özgeçmişin en önemli parçalarından bir olan fotoğraf ilk izlenim için başlangıcı oluşturur. Bazı ülkelerde fotoğraf olmalı mı olmamalı mı tartışması devam etse de Türkiye’de hâlâ kullanılıyor ve önemseniyor. İşte bir CV fotoğrafında dikkat edilmesi gerekenler:

 • Güncellik: Fotoğrafınız, başvuru yaptığınız tarihten en az 6 ay öncesinden olmalı.
 • Doğallık ve sadelik: Fotoğrafınızda fazla aksesuar veya makyajdan kaçının.
 • Kıyafetler: Sade ve şık olsun. Başvurduğunuz işe göre kıyafetlerinizin renk seçimine dikkat edin.
 • Kadraj / açı: Yüzünüz net ve görünür olsun. Fotoğrafta sadece yüzünüz görünür olmalı. Açıyla ilgili aşağıdaki bölümde daha detaylı bilgi yer alıyor.
 • İfade: Güler yüzlü ve gülümsediğiniz bir fotoğraf, daha profesyonel ve olumlu bir izlenim yaratır.

Nasıl bir fotoğraf açısı olmalı?

Yüz profili: Bu poz, yüz hatlarınızın daha belirgin görünmesini sağlar.

Tam yüz: Bu poz, yüz ifadenizin daha iyi anlaşılmasını sağlar.

Omuz boyu: Bu poz, daha resmi bir görünüm sağlar.

Tam boy: Bu poz, daha samimi bir görünüm sağlar.

Birkaç ipucu daha:

 • Fotoğrafın arka planı sade olmalı
 • Aydınlatması ve görünürlüğü yeterli olmalı.
 • Fotoğrafın çözünürlüğü yüksek olmalı

İngilizce CV Hazırlama

İngilizce CV hazırlamak için öncelikle kendi İngilizce seviyenizle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Hazırlığa başlamadan önce kendi alanınızda hazırlanan İngilizce CV Örneklerini inceleyebilirsiniz. Türkçe’de kullanılan kavram ve kelimelerin İngilizce profesyonel karşılıkları olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bu konuda mümkünse profesyonel birinden destek alabilir ya da İngilizce konusunda güvendiğiniz kişilerden kontrol etmelerini isteyebilirsiniz.

Bir özgeçmişte en önemli noktanın işverenin ya da İnsan Kaynakları profesyonelinin dikkatini çekmek olduğunu unutmayın. Bunun için, CV'nizdeki bilgileri doğru ve eksiksiz doldurun, doğru ve anlaşılır bir dil kullanın ve CV'nizi iş yaptığınız sektöre ve başvurduğunuz pozisyona göre her zaman uyarlayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir özgeçmişin en önemli parçalarından bir olan fotoğraf ilk izlenim için başlangıcı oluşturur. Bazı ülkelerde fotoğraf olmalı mı olmamalı mı tartışması devam etse de Türkiye’de hâlâ kullanılıyor ve önemseniyor. Bir CV fotoğrafının güncel, sade ve şık kıyafetler tercih edilmiş, doğal ve güler yüzlü bir ifadeyle seçilmesinde yarar var. Özelikle omuz boyu bir fotoğraf açısıyla ya da yüzünüzün tam gözüktüğü bir açıyla çekilmiş fotoğrafları tercih edebilirsiniz. Ayrıca CV fotoğrafınızın profesyonel bir görünüme sahip olması için bir fotoğrafçıdan yardım alabilirsiniz.

İş hayatına yeni adım atan adaylar için CV hazırlamak oldukça zorlayıcı bir süreç olabilir. Öncelikle özgeçmişinizin hedefe yönelik olmasına dikkat edin. Başvuru yaptığınız pozisyon için gerekli olan becerileri ve bilgileri ön plana çıkarmalısınız. Bununla birlikte öğrenim bilgilerinizi eksiksiz olarak belirtmelisiniz. Ayrıca varsa staj deneyimleriniz mutlaka CV’nizde yer almalı. Stajlarınızda edindiğiniz becerileri ve kazanımları açıklamalarınızda vurgulamalısınız.

CV'de hobiler bölümü, işe alım uzmanlarının adayın kişiliğini ve ilgi alanlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Bu bölüm, çok önemli görülmese de bazı zamanlarda adayın iş için uygun olup olmadığını değerlendirmede de önemli bir rol oynayabilir. Bu bölümde de başvurduğunuz pozisyonu destekleyecek detaylar verebilirsiniz. Örneğin, satış pozisyonu için başvuruyorsanız, sosyalleşmeyi seven ve yeni insanlarla tanışmaktan keyif alan bir kişiliğiniz olduğunuzu gösteren bir hobi ekleyebilirsiniz. Sizin hakkınızda fikir veren ve iş dünyasındaki başarılarınızı destekleyecek hobiler sizin için mutlaka faydalı olacaktır.

CV’nin beceriler bölümü İnsan Kaynakları uzmanları ve işveren için kısa ve öz bir biçimde yetenekleriniz hakkında ön bilgi verir. Bu nedenle, bu bölümün bir CV’nin önemli bir parçası olduğunu unutmamak gerekiyor. CV'nizde becerilere ne yazacağınızı belirlerken, başvurduğunuz pozisyonun gerektirdiği becerileri göz önünde bulundurmanız çok önemli. İş ilanını dikkatlice okuyun ve işverenin hangi becerilere sahip bir aday aradığını belirleyin. Bu becerileri özgeçmişinizde vurgulamak, işverenin dikkatini çekmenize ve mülakata çağrılma şansınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Özgeçmişinizde “hakkımda” bölümünde yazacağınız kısa bir açıklama pek çok aday arasından öne çıkmanızı sağlayabilir. Bu bölümde, kendinizi en iyi şekilde tanıtmak ve başvurduğunuz pozisyona uygunluğunuzu vurgulamak için özlü ve etkili bir şekilde bilgi vermeniz gerekir. Kısa özgeçmişinizi aktarabilir, becerilerinizi ve deneyimlerinizi özetleyebilir, gelecek için hedeflerinizden bahsedebilirsiniz.

Partner Markalarımız

Turkish Airlines
Medipol
Turkcell
Mercedes Benz
Radisson
Lufthansa
English Home
Swiss Otel