YBWEB02
Bu ilan yayından kaldırılmıştır.

Firmanın diğer ilanları

DevOps Uzmanı
Empatik İnsan Kaynakları
İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul Anadolu Yakası...
Bugün
Bilişim Teknolojileri Müdürü
Empatik İnsan Kaynakları
Ankara
Bugün
SAP Uzmanı
Empatik İnsan Kaynakları
İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul Anadolu Yakası...
Bugün
IOS Developer
Empatik İnsan Kaynakları
İstanbul Anadolu Yakası
Bugün
User Experience Designer
Empatik İnsan Kaynakları
İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul Anadolu Yakası
Bugün
Firmanın Tüm İlanları

HR Manager

İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul Anadolu Yakası
 • 15.05.2019
 • 100 - 200 Arası Aday Başvurdu
 • 2081 Görüntüleme

İş Tanımı

Human Resources Manager will define, develop,and successfully implement functional HR processes, programs and practices aswell as ensure these processes to be delivered across holding regions and/orterminals. 

Responsibilities:

 • Contribute in creating a corporate culture that is based upon open communication, respect, transparency and a high level of professionalism across the Holding and its Regions.
 • Take a leading role in the development and implementation of HR initiatives such as: recruitment, workforce planning, budget, compensation and benefits process, talent management, succession planning, training and development programs, performance management, and leadership development.
 • Develop and/or revise procedures from scratch and provide guidelines when needed to establish standardization across Holding and its RegionsAssess, improve and deliver HR KPIs on a standardized reporting system.
 • Collaborate with the Head of Functions as well as Head of Regions for any restructuring and/or reorganization initiatives.
 • Apply necessary change management practices accordingly.
 • Provide leadership and direction in driving a culture of high performance and accountability.
 • Provide consultation on employee engagement and satisfaction techniques designed to build the desired organizational culture.
 • Develop employer branding via collaborating with the universities and attracting students and young potentials to the company via internship and management trainee programs.
 • Take an active role (when needed) in participating international talent acquisition projects.
 • Take an active role (when needed) in participating regional and/or global terminal takeover projects.
 • Understand and abide by local labor law and regulation as well as corporate governance related procedures.
 • Communicate any changes in Holding (HQ) personnel or human resources policies and procedures and ensure proper compliance is followed.
 • Help ensure that holding’s mission, vision and values are pertinent, prominent and practiced throughout the Regions and the terminals.

Aranan Nitelikler

 • Bachelor’s degree in Industrial Engineering, Business Administration, Human Resources Management or any other related field.
 • Fluency in English is required; proficiency in a second language would be preferred.
 • Minimum 12 years of hands on experience across all HR disciplines including recruitment, organizational development, employee relations, performance management, career and succession planning, compensation benefits and labor law.
 • Minimum 7 years of managerial experience especially interacting and/or leading multi-cultural teams in multiple locations/countries.
 • Key skills and competencies: Situational leadership, internal customer orientation, relationship management, coaching, influencing, effective communication with diplomacy, ability to develop processes/programs from scratch, analytical mindset, resilience and a “can do” attitude
 • Experience in working with a diverse workforce at all levels (including white/blue collar employees and multi-cultural workforce)
 • Proven ability to make rational judgements and decisions, particularly in situations of high ambiguity and/or uncertainty
 • Proven ability to work independently, manage deadlines and multiple priorities; work under pressure and handle confidential information appropriately
 • Understand and abide by current local employment laws/regulations
 • No obligation for travel domestically and internationally when required

Özet Bilgiler

 • PAYLAŞ

Benzer İlanlar

Şirket Bilgileri Gizli
İstanbul Avrupa Yakası
Bugün
İstanbul Avrupa Yakası Kağıthane
Bugün
Şirket Bilgileri Gizli
İstanbul Anadolu Yakası
Bugün
İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul Avrupa Yakası Kağıthane
Bugün
Kayaplas Kayalar Plastik
İstanbul Avrupa Yakası Büyükçekmece
Son 1 Hafta
EXELECT İŞE ALIM HİZMETLERİ
İstanbul Avrupa Yakası
Son 1 Hafta
İstanbul Avrupa Yakası
Son 1 Ay
Özak Global Holding A.Ş.
İstanbul Avrupa Yakası
Son 1 Ay
Qimia Enterprise Bilgi ve Teknoloji Hizmetleri A.Ş
İstanbul Anadolu Yakası, İstanbul Avrupa Yakası
Son 1 Ay
Şirket Bilgileri Gizli
İstanbul Avrupa Yakası
Bugün
BENZER TÜM İLANLAR

Empatik İnsan Kaynakları

Empatik Kimdir?
Empatik, insan kaynakları bilgisi ve teknolojileri ile
30 yıllık bilişim sektörü tecrübesini birleştirmiş bir insan kaynakları danışmanlık firmasıdır.
Toplu işe alım ve değerlendirme süreçlerinde aralarında global şirketlerin de bulunduğu
birçok kurumsal partnerine profesyonel İK çözümleri sunmaktadır.

Toplu İşe Alım

Empatik İnsan Kaynakları ile şirketinizin ihtiyaç duyduğu açık pozisyon ilanlarının hazırlanması, duyurulması, başvuruların yönetilmesi ve ilgili pozisyona en uygun adayların belirlenerek değerlendirmenize sunulması süreçlerini düşük maliyetler ve zaman tasarrufu ile yönetebilirsiniz.

Şirketiniz adına uygun adaylarla görüşülerek, değerlendirilmiş ve pozisyon uygunluğu belirlenmiş olan CV’lerin sizinle paylaşılması şeklinde gerçekleşen süreçte Empatik’in geniş CV havuzu ve deneyimli işe alım uzman kadrosuyla şirketinize en uygun adayın en kısa sürede seçilmesini sağlayabilir, doğru adayı doğru pozisyonla eşleştirebilirsiniz.

Danışmanlık

Empatik İK; şirketinizin faaliyet gösterdiği alanlarda rekabet gücünüzü artırma, büyümenizi kontrollü olarak sürdürebilme ve yeni hedeflere stratejik hamleler ile ulaşabilmeniz için danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

Şirketinizin gelişim ve dönüşümü için Empatik İK’nın sektörel tecrübesi yüksek danışmanlarından hizmet alabilir, sağlanan destek ile geleceğe planlı şekilde hazırlanabilirsiniz.

Outsourcing

Empatik İK’nın sunduğu outsource hizmetleriyle şirketinizin ana faaliyet konuları ve uzmanlığı dışında kalan alanları dış kaynaklar aracılığıyla yönetebilir ve böylece şirketinizin temel faaliyetlerine odaklanabilirsiniz. Ana işleyişinizin devamlılığını koruyarak iç kaynaklarda elde edeceğiniz maliyet ve işgücü tasarrufu ile bütçenizi koruyabilirsiniz.

Ve tüm bu süreçte Empatik’in deneyimli uzmanlarının sunduğu kaliteli hizmet ile zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Headhunting

Empatik İnsan Kaynakları ile şirketinizin üst düzey yönetici adaylarının değerlendirme ve işe alım süreçleri uzmanlar tarafından yürütülür. Firma beklentileri, pozisyon gereklilikleri ve rakip aday bilgilerinin gizlilik ve titizlik ile işlendiği bu süreçte aranan pozisyona en uygun profiller çeşitli mülakat ve sınav değerlendirilmelerinin ardından sizinle paylaşılır. İşe alım uzmanlarının tecrübe ve bilgi birikimleri ile şirketinizin üst düzey yönetici pozisyonlarını en düşük maliyetlerle, en kısa sürede en uygun adaylar ile eşleştirebilirsiniz.

Firmanın Diğer İlanları
DETAYI GÖSTER
Firmanın Tüm İş İlanları