AMBALAJ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ İKTİSADİ İŞLETMESİ

AMBALAJ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ İKTİSADİ İŞLETMESİ

AMBALAJ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ Hakkında

1992 - 2022 : 30 yıldır Türkiye Ambalaj Sanayinin Hizmetinde...

30. hizmet yılının gururunu yaşıyor

Türkiye'deki önemli ambalaj sanayicilerini bünyesinde bir araya getiren ASD 1992 yılında 39 ambalaj üreticisi tarafından kuruldu. Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin amacı kısaca

Türkiye ambalaj sanayiinin

Gelişmesine katkıda bulunmak,
Sektöre kimlik kazandırmak,
Ulusal ve uluslararası platformlarda sektörün temsil edilmesini sağlamak
Üyeleri arasında birlik beraberlik ve dayanışmayı sağlamak, güçlendirmek ve daimi kılmak.
olarak tarif edilmektedir.

Yönetim Kurulu
ASD Yönetim Kurulu kendi imalat dallarının önde kuruluşlarında profesyonel ya da işveren yönetici konumundaki kişilerden oluşmaktadır. ASD nin geniş kapsamlı çalışma alanının doğal bir sonucu olarak ta Yönetim Kurulu üyeleri, ASD deki görevleri yanında ambalaj sanayiinin farklı meslek gruplarını oluşturan derneklerde de yönetici konumundadırlar. Böylecehomojen bir işbirliği ve genel konularda konsensüs sağlanabilmektedir.

ASD Yönetim Kurulu asıl üyeleri
Dernekte Konumu/Firması Adı Soyadı Firma/sektör
Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sarıbekir / Sarten Ambalaj, CEO / Plastik ev Metal Ambalaj 
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Levi / Deren Ambalaj, Yön.K.Bşk / Endüstriyel Ambalajlar 
Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Serdar Başarır / Konbaş Ambalaj, Yön.K.Üyesi/ Metal Ambalaj  
Yönetim Kurulu Üyesi Alican Duran / Duran Doğan Basım ve Ambalaj,Genel Müd.Yrd. / Karton, Kağıt, Kraft Ambalaj
Yönetim Kurulu Üyesi Ali Enver Bakioğlu / Bak AmbalajBakioğlu Holding, Yön.K.Bşk / Fleksibıl Ambalaj
Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Okay / Canpaş Etiket, Yön.K.Bşk / Etiket
Yönetim Kurulu Üyesi Cem Büyükçıngıl / Keramik Makina, Genel Müdür / Makina
Yönetim Kurulu Üyesi Fahri Özer / Süper Film Ambalaj, Satış-Paz. Gen.Müd.Yrd./ Fleksibıl Ambalaj
Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Gamgam / Poşetsan Ambalaj, Yönetim K.Üyesi / Kağıt Ambalajlar
Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özadam / Özler Plastik, CEO / Sert Plastik ve Endüstriyel Ambalajlar
Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Tacir / Sümer Plastik, Yönetim K.Üyesi & Genel Müdür / Flexible Ambalaj

ASD Üye Yapısı
ASD - Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin Ocak 2012 itibari ile 194 kuruluştan 200 üyesi bulunmaktadır. Bu üyeler üretilen ambalajın ana malzemesine göre gruplandırıldığında;

Kağıt: Torba, poşet, kraft kağıdında torba, sargılık kağıtlar vb.
Karton: Kutu ve baskı
Oluklu mukavva: Kutu
Cam: Şişe, kavanoz ve diğer benzeri cam eşyalar
Metal: Konserve kutusu, aerosol kutuları, varil, kapak, alüminyum kutu, levha ve folyo,
Fleksıbıl ambalajlar: OPP, BOPP ve Cast PP filmler, PVC, PE ve BOPET film, bunların kağıt ve alüminyum folyo ile laminasyonları, metalize filmler, bunların üzerinde baskı, bantlar, vb.
Aseptik dolum yapılan karton kutular
Etiketler: Tüm etiket ürün grupları
Sert plastik ambalajlar; plastik şişe, kapak, IBC, varil, bidon, kap, damacana, levha, kutu, vb.
Dokuma örme torba ve çuvallar, "big bag"ler
Ahşap kutu, sandık ve paletler
Yardımcı malzemeler; mürekkep, lak ve hammaddeler; rulo göbekleri, çemberler, yastıklama ürünleri
Ambalaj makineleri
şeklinde alt grupları kapsamaktadır. Bu özelliği nedeniyle ASD - Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin Ambalaj sektörünün Türkiye'de mevcut her dalında faaliyet gösteren üyeleri mevcuttur.

ASD sektör içinde etkin çalışmalar yapmaktadır. Satır başları ile ifade edilecek olursa bunlar:

Ambalaj Bülteni
İki ayda bir Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan dergi yoğun mesleki içerikli olup, ambalaj üreten ve ambalaj kullanan firmaların üst düzey ve ilgili teknik ve diğer bölümlerinin yetkilileri ile ambalajla ilişkili kamu kurum ve kuruluşları, eğitim ve akademik çalışma yapan kişi ve kuruluşlardan oluşan yaklaşık 5.000 kişiye dağıtılmaktadır. Çeviriler yanında yurtiçinden ve yurtdışından edinilen özgün yazıların bulunduğu dergi, belirli bir adres listesine gönderilmesinin yanında yurt içinde ve yurtdışındaki konumuz ile ilgili fuar ve benzeri ortamlarda da dağıtılmaktadır. Fuarların yoğun olduğu sayıların yayınlandığı dönemlerde baskı ve dağıtım miktarı 7.000 adede kadar çıkmaktadır. Ambalaj Bülteni Dergisinde sektörel haberler yanında, teknik konular, çevre konuları, mevzuat, tasarım ve pek çok diğer konu iç ve dış kaynaklardan işlenmektedir. ASD üyeleri ile seçilmiş listelere ücretsiz gönderilmekte olan dergiye dileyenler ücreti karşılığında abone de olabilmektedirler.

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması
Ambalaj Sanayicileri Derneğimiz tarafından organize edilen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmasının konusu, Türkiye’de üretilmiş ambalajlardır. Türk Ambalaj Üreticisi firmaların yurt dışındaki isletmelerinde üretilmiş ve ulusal ya da küresel piyasalara sürülmüş ambalajları da bu kapsamda sayılırlar.

Yarışmanın amaçları; Türkiye’de üretilen ambalajlı ürünlerin uluslar arası piyasalarda kurumsal kimliğini oluşturmak ve kuvvetlendirmek, Marka sahiplerine, ambalaj üreticilerine ve ambalajlı ürünlere yurt içi ve yurtdışı piyasalarda rekabet gücü kazandıracak özgün tasarım ve uygulamaları özendirmek, Katılımcıların özgün tasarımlı ambalajlı ürünlerine uluslararası piyasalarda farklı konumlar kazandırmak; küresel piyasalarda edilgen konumdan yönlendirici konumlara geçmelerinde özendirici olmaktır.

Yarışmaya ambalaj üreticileri, Marka sahipleri ve tasarımcılar ister ayrı ayrı, isterlerse birlikte aşağıdaki kategorilerde katılım yapabilirler.

Yarışma Kategorileri
İçecekler
Elektronik ve Elektrikli Eşya
Gıda
Sağlık ve Güzellik Ürünleri
Ev - Otomotiv - Ofis Araç ve Gereçleri ile İhtiyaç Malzemeleri
Diğer Gıda Dışı Ürün Ambalajları
Tıp ve Eczacılık Ürünleri
Endüstriyel ve Tasıma Ambalajları
Ambalaj Malzemeleri
Satış Noktası Sergileme, Sunum ve Muhafaza Ürünleri
Fleksibıl Ambalajlar
Grafik Tasarım
Ayrıntılı bilgi ve yarışma sonuçları için özel web sitesini tıklayın www.ambalajyarismasi.com

Uluslararası Istanbul Ambalaj Fuarı – Avrasya Ambalaj
Ambalaj Sanayicileri Derneği ile TÜYAP işbirliğinde her yıl gerçekleştirilen Avrasya Ambalaj - İstanbul Ambalaj Endüstrisi Fuarı önem verilen etkinliklerimizden birisidir. 2012 yılında 20-23 Eylül’de 18.si gerçekleştirilecek olan fuar ilk yapıldığı yıldan bu yana yaklaşık 25 kat büyüme kat etmiştir. Fuara katılan firma sayısının artması beraberinde sergileme alanının da genişlemesine neden olurken; fuarın niteliklerinin de olumlu yönde gelişmeler gösterdiği gözlenmektedir. Avrupa genelinde büyüklük sıralamasında dördüncü sırayı, Avrupa'da her yıl düzenlenen fuarlar arasında ise en ön sırayı alan fuar Türkiye Ambalaj Endüstrisinin en güncel ve kapsamlı durumunu yansıtan ana platformdur. Sektörümüzün sergilendiği Fuarımızın eriştiği bu büyüklük boyutlarının yanında küresel piyasalarda tanınmışlığının da aynı ölçülerde sürdürülebilir biçimde geliştirilmesi konularında çalışmalarımız devam etmektedir. Fuara katılan Ambalaj Sanayicileri Derneği üyelerine özel indirimli fiyat uygulanmaktadır.

Fuar hakkında ayrıntılı bilgi için özel web sitesini tıklayın www.packagingfair.com

Türkiye Ambalaj Sanayi Kataloğu
CD biçiminde yayınlanan bu veri bankası irili ufaklı yaklaşık 3.000 ambalaj üreticisinin internet bilgileri de dahil tüm iletişim bilgileri ile ürünlerini kapsamaktadır. Anahtar kelimelerle ürün ve üretici araması yapılabilen CD'de ayrıca off-line konumda yani internete bağlı değil iken dahi üyelerimizin web sitelerini görüntüleme olanağı sunulmaktadır. Katalog bilgileri Türkiye'nin tüm yörelerindeki Sanayi ve Ticaret Odalarından alınan üye listelerindeki ambalajla uğraşanlar, Türkiye'de ambalaj ve ambalajla ilgili fuarların katılımcıları, ambalaj sektöründe faaliyet gösteren derneklerin üyeleri, web sitemiz ya da başka bir ilişki nedeni ile bize kendisini bildirenlerden, ya da bizim tesadüfî tespitlerimizden oluşmaktadır. Bu listeler 5-6 aylık periyotlarda telefon taraması ile kontrol edilerek ya da yıl içinde gelen değişiklik bilgilerine göre revize edilmektedir. Mail order yöntemiyle sipariş ederek edinmenin mümkün olduğu bu katalog özellikle Yurtdışındaki Dış Ticaret temsilciliklerimize ücretsiz olarak gönderilmektedir.

Türkiye Ambalaj Sanayi Raporu
Son sekiz yıldır, yılda bir kez çeşitli kaynaklardan Türkiye'deki Ambalaj Sektörü hakkında bilgileri bir raporda yayınlamaktayız. Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmakta olan bu raporda Türkiye'deki ambalaj sektöründe üretilen ürünler hakkında nitelik ve nicelik bilgileri, bazı istatistikler, belli başlı üreticilerin isimler yer almaktadır. İlke olarak Ambalaj fuarı sırasında açıkladığımız bu rapor bilahare yurtdışı ve yurtiçi fuarlarda İngilizce veya Türkçe olarak dağıtılmaktadır.

Genel bilgilendirme
Bilgi isteyen üyelerimiz için yurt içi ve yurt dışı kaynak taramaları yapılarak edinilen bilgiler ve araştırma sonuçları önce araştırmayı isteyen üyemize bilahare de diğer üyelerimize bülten aracılığı ile aktarılmaktadır. Ayrıca üyelerimizin dışında derneğimize telefon, elektronik posta ya da başka bir yolla ulaşanlardan gelen bilgi talepleri mümkün olan en kısa zamanda işlenerek yanıtlanmaktadır. Genellikle belli bir ürünün üreticisi sorulan bu taleplere Ambalaj Sanayi katalogumuzdan çekilen listelerle cevap verilmektedir. Üretici sorgulamalarının dışında ambalaj ile ilgili teknik ve piyasa bilgileri yanında yürürlükteki mevzuat uygulamaları, içerikli sorularda mevcut kaynaklardan yaptığımız çalışmalar ve birikimlerimizle hızla yanıtlanmaya gayret edilmektedir. Çalışmalarda üyelerimizden gelen talepler öncelikle işlenmekle birlikte üye olmayan kişi ve kuruluşlardan gelen talepler de cevaplandırılmaktadır. Üyelerimizi ilgilendireceğini düşündüğümüz bireysel çalışmaları daha sonra üyelerimizle de paylaşmaktayız. Bu hizmetlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Sektörün kurumsal kimliğinin oluşturulması
Yurtdışında ve yurt içinde çeşitli ortamlarda çeşitli konferanslar, paneller ya da fuarlara katılarak ya da doğrudan bunları düzenleyerek Türkiye Ambalaj Sektörü hakkında genel bilgilendirmeler yapıyoruz. Yurtdışı çalışmalarda ana tema Türkiye Ambalaj Sanayinin nitelik ve nicelik açısından yeterlilikleri dile getirilerek küresel piyasalarda olumlu imajının oluşturulması ve geliştirilmesi yönünde olurken; yurt içinde Dünya ortalamalarına göre çok düşük olan ambalajlı ürüne olan ilginin artması, gıda dışı ürünlerin ambalajlarının yanında özellikle gıda ürünlerinde ambalajın kaçınılmaz önemi işlenmektedir.

Ambalaj e-learning programı
Ambalaj ihtisas eğitimi açığının kapanmasında yardımcı olmak amacı ile Ingiltere Ambalaj Enstitüsü IoP UK ile işbirliği içinde bir eğitim programımız mevcuttur. Halen Ingilizce dilinde verilen internet tabanlı bu programın 120 saatlik diploma ve 60 saatlik sertifika modülleri vardır. İngiltere'deki web sitesinden yayınlanan programa yapılan anlaşma uyarınca ASD aracılığı ile kaydolan Türk öğrencilere çok özel; İngiltere'dekinin yaklaşık %60'ı oranında fiyatlarla katılabilinmektedir. Bu yaşam boyu eğitim türündeki eğitim programını tamamlayabilen e-öğrenciler ambalaj üreten ya da kullanan endüstrilerde daha yukarı seviyelerdeki, ya da dağıtım zincirlerinin içindeki bir şirketin ambalajla ilgili sorumluluk üstlenebilecekleri bir pozisyonun teknik yönlerine hazırlanmaktadırlar. Eğitimin başarı ile tamamlanması, dileyenler için Loughborough ve Brunel Üniversitelerinde Ambalaj Teknolojisi dalında Msc derecesi programlarına katılabilme olanağı sağlamaktadır. İnternetin sanal ortamında sürdürülecek eğitimin diploma sınavı akredite uzmanlar gözetiminde Türkiye'de yapılacaktır. Programın Türkçe sürümü için çalışmalar sürdürülmektedir. 600 sayfaya yaklaşan eğitim kitabının genel çevirisi tamamlanmış olup halen web sitesinin çevirisine devam edilmektedir. 2012 yılı sonuna kadar tamamlanması beklenen programa 2013 başında Türkçe olarak da katılımın sağlanması hedeflenmektedir. İngilizce program hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayınız.

Mesleki seminerler
Öncelikle üyelerimizin mesleki bilgi ve yeterliliklerini arttırmak ve geliştirmek amacı ile çeşitli konularda seminerler düzenlemekteyiz. Bu seminerleri genel Ambalaj Sanayi binamızda mevcut salonumuz da ya da katılımcı sayısına bağlı olarak dış mekânlarda düzenlemekteyiz. Bu seminerlerden bazıları:

Ambalaj Endüstrisinde yapılanma
Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma
Ambalaj Atıklarının Yönetimi
Yaratıcı satıcılık
CRM yöntemlerine genel yaklaşım
Beden dili ve etkili iletişim
Müzakere ve Pazarlık teknikleri
CE işaretlemesi
İş Kanununda güncel uygulamalar
Fleksibıl Ambalajlar
Ambalaj Atıklarının Yönetimi
BRC/IoP Ambalaj Standartları
ISO 22000 Standardı
Fuar Stand Elemanları Eğitimi
Hukuksal Farkındalık
Dinamik Hızlı Okuma
Zaman Yönetimi
İleri Excel
Baskı Teknikleri
Ambalaj ve Gıda Güvenliği
TPM
5S
Konu başlıklarını taşımakta idi. Üyelerimize yönelik bu seminerlerden sonra son olarak Gıda Güvenliği Derneği ile işbirliği de yaparak ilki 2007 Ocak ayında olan "Ambalajın Gıda ve Hijyen İlişkisi" konulu toplam 3 çalıştay düzenledik. Ambalaj üretenlerin ve kullananların bir arada eğitim aldıkları bu çalıştayın konuları 5 akademisyen ve 1 meslek uzmanı tarafından işlendi. Yoğun talep üzerine 2011 yılı içerisinde bir seminer biçiminde tekrarlandı. Bundan sonra daha derinlemesine ambalaj ve ilgili konular işlenmeye devam edilecek.

Ambalaj Literatürü Kütüphanesi
Ambalaj ile ilgili konularda kaynak oluşturmak amacıyla bir ihtisas kütüphanesi oluşturmaktayız. Yaklaşık 6 yıldır süren bu çalışmamız sonucunda mesleki ve ekonomik içerikli yaklaşık 900 kitap, 1.000'i aşkın firma katalog/broşürü, 400'e yakın tanıtım CD'si, 200'e yakın makale ve 2.000'e yakın dergi birikmiştir. Bunların üstüne her ay, 100'e yakın sürekli ve sürekli olmayan yayın eklenmektedir. Daha kolay yararlanabilmesi amacıyla kataloglama ve tasnif çalışmamızı yeniliyoruz. Ambalaj Literatürü kütüphanemiz ambalaj dalında araştırma veya mesleki çalışma yapacak herkese mesai saatlerimiz dahilinde ücretsiz olarak açıktır. Hedefimiz bu birikimi bir biçimde sanal ortama taşıyarak haftanın 7 günü 24 saat yararlanılabilir hale getirmektir.

Üniversite-sanayi işbirlikleri
Türkiye'de ambalaj dalında eğitim veren, akademik çalışmalar yapan üniversitelerle işbirliği geliştirilmektedir. Türkiye'de bu sahada yapılan çalışmalar hakkında yaptığımız araştırmalarda 39 üniversitenin 11 farklı bölümünde 42 farklı ders verildiğini belirledik. Üniversitelerin ambalaj konusunda gereksinebilecekleri bilgileri kendileri ile paylaşıyoruz. Zaman zaman konferanslar, paneller, çalıştaylar ve işletme gezileri ile katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz dönemde daha çok yerel olarak sürdürdüğümüz bu çalışmaları giderek daha yaygın bir coğrafyaya genişletmeyi planlıyoruz.

Staj / stajyer yerleştirme organizasyonu
Mezuniyetleri sonrası doğrudan ambalaj sektörümüzde ya da sektörümüze destek veren kuruluşlarda yer alması kuvvetli olasılık olan üniversite öğrencilerinin üyelerimize ait işyerlerinde staj yaparak teorik bilgilerini uygulama deneyimleri ile pekiştirmelerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Staj yapmak isteyen öğrencilerle eğitim aldıkları kurumun ilgili birimi ile stajyer kabul edebilecek üyelerimizin arasında bir köprü kurarak etkin bir yerleştirmeye aracılık yapıyoruz.

Kamu ile ilişkiler
Sanayimizin, AB mevzuatına paralel uygulamaya giren uyum çalışmaları içinde olabildiğince kısa sürede ve etkin olarak bilgilendirilebilmesi için Bakanlıklarca düzenlenen programlarda yer alıyoruz. Bu programlardan edinilen bilgileri üyelerimizle paylaşıyoruz. Keza üyelerimizden gelen yasal süreçler ve uygulamalar ile le ilgili talepleri ilgili merciler nezdinde çözümlemeye çalışıyoruz.

Uluslararası İlişkiler
Gerek sektörümüzün kurumsal kimliğinin oluşturularak geliştirilmesi çalışmalarımız kapsamında, gerekse küresel ölçeklerdeki gelişen konularda edilgen değil etkin olabilmek amacıyla derneğimize ve misyonumuza uygun uluslar arası kuruluşlara üye oluyoruz.

WPO - World Packaging Organization Dünya Ambalaj Örgütü www.worldpackaging.org

IAPRI - International Association of Packaging Research Institutes Uluslararası Ambalaj Araştırmaları Enstitüleri Birliği www.iapriweb.org

ICPP - International Confederation of Plastic Packaging Manufacturers Uluslararası Plastik Ambalaj Üreticileri Konfederasyonu www.icpp.org

kuruluşlarında aktif üyeliğini sürdüren ASD, ambalaj sektörü ile müşterek çalışma alanları olan diğer tüm ulusal ve uluslararası dernek ve kuruluşlarla da ortak çalışmalara imza atmaktadır.

Örneğin;

ASD Genel Sekreteri Doğan Erberk WPO 'da Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesidir.

Ambalaj Bülteni dergimizin Yazı İşleri Müdür Doğan Erberk editörü Aslıhan Arıkan IPPO üyeliğine kabul edilmişlerdir. IPPO - International Packaging Press Organization, Uluslararası Ambalaj Basını Organizasyonunu yalnız profesyonel ve ambalaj konusunda yetkin kişileri üye kabul etmektedir. www.ippopress.com

COPE- Confederation of Organizers Packaging Exhibitions, Tüyap ile birlikte Ambalaj Fuarları Organizatörleri Konfederasyonunda çalışmalara katılmaktayız. www.cope.org.uk

SPE - Society of Plastic Engineers, Plastik Mühendisleri Birliğinin Plastik sanayinde mesleki eğitim ve araştırmalar konusunda faaliyet gösteren çalışma alanı, ambalaj sanayimizin de önemli bir payını kapsamakta olduğundan Amerika kökenli bu meslek kuruluşunun Türkiye'de örgütlenmesine yardımcı olmaktayız. www.4spe.org

ASD - WEB sitesi
2001 yılından bu yana faaliyette olan web sitemizin adresi www.ambalaj.org.tr dir. Web sayfası üzerinden üyelerin tanıtımı uluslararası düzeyde sağlanmaktadır. İsteyen üyelere e-posta adresi ve web tanıtımı imkânı sunulmaktadır. Web adresimiz günlük ortalama 1.300 adet civarında ziyaret almaktadır. Fuar veya ambalajla ilgili yasal düzenleme ya da benzeri bir olay dönemlerinde bu ziyaretçi sayısı 3.000'e yaklaşmaktadır. Daha kapsamlı hizmet sunabilmek amacıyla web sayfamızın içeriğini yenilemekteyiz.

Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması
ASD ve TÜYAP işbirliğinde Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması yapılmaktadır. Her sene tekrarlanarak para ödülü verilen bu ulusal yarışma ile tasarım eğitimi alan Türk öğrencilerin ambalaj tasarımı alanında proje geliştirmelerinin teşvik edilmesi, tasarımcılar ve tasarımcı adayları arasında ambalaj sektörüne ilginin arttırılması, endüstri ile tasarımcılar arasında bir arayüzün temelinin oluşturulması, üniversite-sanayi işbirliği, tam zamanlı istihdam, hatta donanım bağışları, araştırma fonu sağlanması ve deneyim paylaşımı ile sonuçlanacak programların geliştirilmesine duyarlılıklarının arttırılması amaçlanmaktadır.

Nihai hedef olarak da ülkemizde üretilen ticari malların, yurt içi ve yurt dışı piyasalarda yer edinmesine; özgün ve doğru ambalaj uygulamaları ile sağlanacak katma değer ile de rekabet gücü kazanmasına katkıda bulunacak bir ambalaj endüstrisinin gelişmesi öngörülmektedir.

Bu yarışmada ödüle layık bulunan öğrenci projeleri dilerlerse WPO nun düzenlediği WorldStar Student Uluslar arası yarışmasına katılabilmektedir. 2006 yılından bu yana yapılan katılımlarda % 70'in üzerinde başarı sağlamaktadırlar.

WPO - World Star Student
Ambalaj Tasarımı Uluslararası Öğrenci YarışmasıUlusal yarışmaya benzer amaçlarla WPO tarafından düzenlenen bu yarışmanın 2006 ve 2007 yılları için organizasyonu derneğimize verilmiştir. Tüyap ile işbirliği içinde gerçekleştirdiğimiz bu organizasyon Türk ve Yabancı üyelerden oluşan seçici kurul çalışmaları ile ödül törenini kapsamaktadır. 2006 senesinde ilki yapılan yarışmanın 2007 senesinde ikincisi yine tarafımızdan gerçekleştirilmiştir. Halen WPO-World Packaging Organization Dünya Ambalaj Örgütü Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu üyesi olan ASD Genel Sekreteri Doğan Erberk bu konuda aktif çalışmaları sürdürmektedir.

Ambalaj Sanayi Binası
Ambalaj Sanayicileri Derneğimiz yapı işlerini kendisinin gerçekleştirdiği ve 2003 yılı Ekim ayı son haftasında taşındığı, mülkiyeti tamamen kendisine ait yeni yapım binasında hizmet vermektedir. 5 Katlı 550 m2 lik binamızda bir büyük eğitim salonu, kütüphane ve toplantı salonları, çalışma odaları ve açık ofis mekânları bulunmaktadır. ASD'nin merkez ve iktisadi işletmesinin 7 kişilik personelinin çalıştığı bina içinde ASDF-Ambalaj Sanayicileri Dernekleri Federasyonu, AMD-Ambalaj Makinecileri Derneği, ESD-Etiket Sanayicileri Derneği, SEPA-Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği, MASD – Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği de kendi personelleri ile konuk olarak faaliyet göstermektedirler.

Derneğimize üyelik için temel koşullar
Üyelik için ana koşul, üye adayının dernekler kanununda aranan şartların yanı sıra, ambalajla ilgili imalatta bulunan kuruluşların sahibi ya da kuruluşu kanunen temsile yetkili bir yönetici kişi olmasıdır. Bir kuruluştan en fazla iki yönetici derneğimize üye olabilir. Dilenirse derneğimize tüzel kişilik olarak da üye olunabilir. Hatta tüzel kişi üyelikleri tavsiye etmekteyiz.

Üyeler Ambalaj Bülteni dergisini ve yukarıda belirtilen diğer hizmetleri ücretsiz ya da çok tavizli olarak alırlar. Eğitim Programlarına öncelikli olarak katılırlar, ilan, fuar ve diğer konularda önemli oranlardaki indirimlerden yararlanırlar. Türkiye Ambalaj Sanayi Katalogunda web sayfaları ilk iki sürümde ücretsiz yayınlanır.

 


AMBALAJ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ İKTİSADİ İŞLETMESİ Genel Müdürlüğü İstanbul ilinde bulunmaktadır.

AMBALAJ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ İKTİSADİ İŞLETMESİ adres ve iletişim bilgileri:

Adres: KOŞUYOLU MAH. KATİP SALİH SOK. NO:13 KADIKÖY

Daha Fazla
Hizmet Elemanı
AMBALAJ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ İKTİSADİ İŞLETMESİ
İstanbul Anadolu Yakası
Dün

Sivil Toplum Kuruluşları Sektörü Çalışan Profili

Sivil Toplum Kuruluşları sektöründe çalışanların iş alanları

Aşağıdaki bilgiler, şuanda çalışanların ortak verilerine göre analiz edilmiştir.

 • Pazarlama
  4257
 • İdari İşler / Ofis
  2954
 • Eğitim
  2545
 • Hizmet
  1673
 • Proje / Yönetim
  962
Sivil Toplum Kuruluşları sektöründe çalışanların mezun oldukları bölümler

Aşağıdaki bilgiler, şuanda çalışanların ortak verilerine göre analiz edilmiştir.

 • İşletme
  3739
 • Diğer
  1837
 • Uluslararası İlişkiler
  1719
 • Sosyoloji
  1516
 • İktisat
  1274
Sivil Toplum Kuruluşları sektöründe çalışanların öğrenim seviyesi

Aşağıdaki bilgiler, şuanda çalışanların ortak verilerine göre analiz edilmiştir.

 • Lisans Mezunu
  10135
 • Yüksek Lisans Mezunu
  3387
 • Lisans Öğr.
  2292
 • Yük. Lisans Öğr.
  2178
 • Lise Mezunu
  1606
Sivil Toplum Kuruluşları sektöründe çalışanların cinsiyet dağılımları

Aşağıdaki bilgiler, şuanda çalışanların ortak verilerine göre analiz edilmiştir.

 • Kadın
  55%
 • Erkek
  42%

Sivil Toplum Kuruluşları sektörü iş ilanlarında en çok yayınlanan pozisyonlar

Aşağıdaki bilgiler, şuanda çalışanların ortak verilerine göre analiz edilmiştir.

Top 5 Pozisyon
Genel Başvuru94
Saha Elemanı74
Şube Sorumlusu65
Proje Sorumlusu38
Proje Yöneticisi37

Sivil Toplum Kuruluşları sektöründeki diğer iş ilanları

Saha Aktivite Elemanı
METROPOL INTERNATIONAL İNSAN KAYNAKLARI DAN. HİZ. TİC. A.Ş.
İzmir
Dün
BELLBOY
LÖSEV LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR SAĞLIK ve EĞİTİM VAKFI
Ankara
Dün
Hizmet Elemanı
AMBALAJ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ İKTİSADİ İŞLETMESİ
İstanbul Anadolu Yakası
Dün
Eğitim Teknolojileri Uzmanı
TÜRKİYE EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI
İstanbul Anadolu Yakası
Dün
Hasta Danışmanı
LÖSEV LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR SAĞLIK ve EĞİTİM VAKFI
Ankara
Dün