Bu ilan yayından kaldırılmıştır.

Firmanın diğer ilanları

Bartender
İstanbul Marriott Hotel Şişli
İstanbul Avrupa Yakası
Son 1 Hafta
Mekanik Teknisyeni
İstanbul Marriott Hotel Şişli
İstanbul Avrupa Yakası
Son 1 Ay
SPA Temizlik Görevlisi
İstanbul Marriott Hotel Şişli
İstanbul Avrupa Yakası
Son 1 Ay
Kat Hizmetleri Görevlisi
İstanbul Marriott Hotel Şişli
İstanbul Avrupa Yakası
Son 1 Ay
Banquet Server
İstanbul Marriott Hotel Şişli
İstanbul Avrupa Yakası
Son 1 Ay
Firmanın Tüm İlanları

Director of Sales and Marketing

İstanbul Avrupa Yakası
  • 20.10.2021
  • 0 - 50
  • 1226 Görüntüleme

Job Description

Functions as the leader of the property’s sales department for properties with bookings over 300 peak rooms and significant local catering revenue. Manages the property's reactive and proactive sales efforts. Provides day to day leadership to sales associates to achieve property sales objectives with overall responsibility for achieving booking goals and property revenues. Implements the brand’s service strategy and applicable brand initiatives in all aspects of the sales process and focuses on building long-term, value-based customer relationships that enable achievement of the hotel’s’ sales objectives. Evaluates the property’s participation in the various sales channels and develops strong working relationships to proactively position and market the property. Interfaces with regional marketing communications for regional and national promotions pull through. Develops and implements property–wide strategies that deliver products and services to meet or exceed the needs and expectations of the brand’s target customer profile and property associates and provides a return on investment to the owner and Marriott International.
 
• Provides customer intelligence in evaluating the market and economic trends that may lead to changes in sales strategy to meet or exceed customer expectations.
• Evaluates and supports participation and account deployment with Area Sales and Group Sales within the Sales Office.
• Serves as the sales contact for the General Manager, property leadership team, Group Sales and Area Sales leaders.
• Executes and supports Marriott’s Customer Service Standards and hotel’s Brand Standards.
• Implements a seamless turnover from sales to operations and back to sales while consistently delivering high level of service.
• Maintains successful performance by increasing revenues, controlling expenses and providing a return on investment for the owner and Marriott International.
• Implements the brand’s service strategy and applicable brand initiatives in all aspects of the sales process and focuses on building long-term, value-based customer relationships that enable achievement of the hotel’s’ sales objectives.
• Develops sales goals and strategies and verifies alignment with the brand business strategy.

Required Skills

  • 2-year degree from an accredited university in Business Administration, Marketing, Hotel and Restaurant Management, or related major; 4 years experience in the sales and marketing or related professional area.
  • OR 4-year bachelor's degree in Business Administration, Marketing, Hotel and Restaurant Management, or related major; 2 years experience in the sales and marketing or related professional area.
  • Demonstrated skills in supervising a team.
  • Lodging sales experience.
  • Hotel industry work experience, demonstrating progressive career growth and a pattern of exceptional performance.

Summary Info

İstanbul Marriott Hotel Şişli Aydınlatma Metni

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili mevzuat ve yasal düzenlemelerden kaynaklanan faaliyetlerimiz çerçevesinde kişisel verilerinizin işlenmesi, saklanması ve aktarılması ile ilgili veri sahiplerini aydınlatmak amacıyla işbu Kişisel Verilerin İşlenmesi Aydınlatma Metni’ni......
Devamını Oku...

Benzer İlanlar

Hilton İstanbul Bakırköy
İstanbul Avrupa Yakası - Şişli
Dün
İstanbul Avrupa Yakası
Bugün
İSTANBUL GÖNEN HOTEL
İstanbul Avrupa Yakası
Bugün
Şirket Bilgileri Gizli
İstanbul Avrupa Yakası
Bugün
Ramada Hotel&Suites İstanbul Merter (200 Oda -5*lı Hotel)
İstanbul Avrupa Yakası
Dün
Ramada Hotel&Suites İstanbul Merter (200 Oda -5*lı Hotel)
İstanbul Avrupa Yakası
Dün
RAMADA BEYLİKDÜZÜ
İstanbul Avrupa Yakası - Beylikdüzü, İstanbul Avrupa Yakası
Dün
DoubleTree by Hilton Istanbul Topkapı
İstanbul Avrupa Yakası
Son 1 Hafta
Şirket Bilgileri Gizli
İstanbul Avrupa Yakası
Son 1 Hafta
WINDSOR HOTEL & CONVENTION CENTER İSTANBUL
İstanbul Avrupa Yakası - Bayrampaşa
Son 1 Hafta
BENZER TÜM İLANLAR

İstanbul Marriott Hotel Şişli

Istanbul Marriott Hotel Sisli, kozmopolit Şişli semtinde, misafirlerine günlerini ulaşım sorunu yaşamadan geçirebilecekleri ve Istanbulun tarihiyle ilgi çeken semtlerinden Kapalıçarşı -Sultahmet’e bir kaç metro durağı mesafesinde. Istanbul Marriott Hotel Sisli,misafirlerine, en son teknolojiyi kullanarak yapacakları etkinliklerde, sosyal organizasyon, düğün resepsiyonlarında, toplantılarda, mükemmel ev sahipliği ilkesiyle en iyi hizmeti sunuyor.

Misafirlerin konforu ve rahatlığı düşünülerek  tasarlanmış, 259 odası ve suitleri,Boğaz ve Haliç’in göz alıcı manzarasıyla konaklama fırsatı sunmaktadır. 32.katta bulunan ‘Executive Lounge’ tüm gün erişimi olan misafirlere özel servis ve imkanlar sunmaktadır.

The Dish Room Restoran Teras  ve My Bar, lüks bir yiyecek ve içecek ayrıcalığı sunarak, misafirlerini çeşitli ve özenle seçilmiş  ülkelerinin lezzetleri ve şefleriyle buluşturuyor.

Yüksek teknolojiyle donatılmış, 8 adet toplantı odası, resepsiyonlar ve sergileriniz için 1.655 m²‘lik özel fuaye alanı ve 1.120 kişi kapasiteli, ihtişamlı balo salonuyla Istanbul Marriot Hotel Sisli konferans, lansman, toplantı gibi özel davetlere ev sahipliği yapıyor.

2.300 m2 büyüklüğünde, modern bir şehir SPA’sı olarak dizayn edilen Health Club & SPA’sı ile hem spor yapma fırsatı sunarken hem de özel cilt bakımları,masajlar, hamam, sauna, aromalı buhar odası, şok duş ve kar çeşmesi ile sağlık ve güzellik dolu saatler geçirme imkanı veriyor.

Daha Fazla Firmanın Diğer İlanları
Firmanın Tüm İş İlanları